Badania
Interesuję się wszelkiego rodzaju geometrią, w szczególności topologią algebraiczną i geometryczną teorią grup. Mam też słabość do elementarnej teorii liczb.
W moich badaniach zajmuję się przestrzeniami konfiguracji rozumianymi jako przestrzenie wszystkich możliwych położeń określonej, skończonej liczby różnych punktów w danej przestrzeni topologicznej. Ma ona wiele zastosowań: w fizyce - przestrzeń położeń cząstek; w przemyśle - problem planowania ruchu, robotyka. W matematyce może ona służyć między innymi do otrzymywania niezmienników rozmaitości - bardzo istotnych w geometrii, do badania grup klas odwzorowań rozmaitości, czy do konstruowania interesujących grup, takich jak grupy warkoczy, które są grupami podstawowymi przestrzeni konfiguracji dla R^n.
Klasycznie zajmowano się przestrzeniami konfiguracji dla rozmaitości, które ze względu na swoja regularność mają przestrzenie konfiguracji, które można opisywać za pomocą znanych narzędzi takich jak rozwłóknienia. Przestrzenie konfiguracji są znacznie bogatsze dla przestrzeni posiadających różnego rodzaju osobliwości - takimi są kompleksy komórkowe. Już dla grafów ich opis staje się skomplikowany.
Celem badań jest opisanie jak największej liczby topologicznych własności przestrzeni konfiguracji, dla jak najszerszej klasy przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem kompleksów symplicjalnych i kostkowych.
Notatka dokumentująca częściowe postępy: